HCL130J18RCX
DigiKey Part Number
1712-HCL130J18RCX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCL130J18RCX
Description
HCL130 70W 18R 5% CABLE 150MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Ohms ±5% 70W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
-80, +200ppm/°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.626" L x 0.285" W (41.30mm x 7.25mm)
Resistance
18 Ohms
Height - Seated (Max)
5.177" (131.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
70W