H8768RBYA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
768 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
H8768RBYA
DigiKey Part Number
H8768RBYA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H8768RBYA
Description
RES 768 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
H8768RBYA Models
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)