H856RFYA
DigiKey Part Number
H856RFYA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H856RFYA
Description
RES 56 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)