H836K5DYA
DigiKey Part Number
H836K5DYA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H836K5DYA
Description
RES 36.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.5 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)