H441K2BYA
DigiKey Part Number
H441K2BYA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H441K2BYA
Description
RES 41.2K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41.2 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
H441K2BYA Models
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)