H41K18BDA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
1.18 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
H41K18BDA
DigiKey Part Number
H41K18BDA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H41K18BDA
Description
RES 1.18K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
H41K18BDA Models
Category
Composition
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)