H4174RBYA
DigiKey Part Number
H4174RBYA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H4174RBYA
Description
RES 174 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
174 Ohms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
EDA/CAD Models
H4174RBYA Models
Category
Composition
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)