FCB41K5J
DigiKey Part Number
FCB41K5J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB41K5J
Description
RES 1.5K OHM 5% 4W RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±5% 4W Through Hole Resistor Radial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCB41K5J Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.953" L (5.00mm x 24.20mm)