EP9W4K7J
DigiKey Part Number
A138049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP9W4K7J
Description
RES 4.7K OHM 5% 9W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 9W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.335" Dia x 2.087" L (8.50mm x 53.00mm)