EP1W100RJ
DigiKey Part Number
A129411CT-ND - Cut Tape (CT)
A129411TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP1W100RJ
Description
RES 100 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)