CPF0603F2K8C1
DigiKey Part Number
A102256TR-ND - Tape & Reel (TR)
A102256CT-ND - Cut Tape (CT)
A102256DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0603F2K8C1
Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/16W 0603
Detailed Description
2.8 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
CPF0603F2K8C1 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)