36401E3N1ATDF
DigiKey Part Number
36401E3N1ATDF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
36401E3N1ATDF
Description
FIXED IND 3.1NH 380MA 450 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
3.1 nH Unshielded Thin Film Inductor 380 mA 450mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
36401E3N1ATDF Models
Category
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Thin Film
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)