3639D151N
DigiKey Part Number
3639D151N-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3639D151N
Description
FIXED IND 150UH 900MA 476 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 476mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
800mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
476mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)