35401R8FT
DigiKey Part Number
A143383TR-ND - Tape & Reel (TR)
A143383CT-ND - Cut Tape (CT)
A143383DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35401R8FT
Description
RES 3540 1R8 1%
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 Ohms ±1% 4W Chip Resistor Nonstandard Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35401R8FT Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)