3203X202P
DigiKey Part Number
A106091TR-ND - Tape & Reel (TR)
A106091CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3203X202P
Description
TRIMMER 2K OHM 0.05W J LEAD TOP
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.05W, 1/20W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
2 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Size / Dimension
Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)
Tolerance
±25%