3142W203P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
20 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3142W203P
DigiKey Part Number
A106097TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3142W203P
Description
TRIMMER 20K OHM 0.15W J LEAD TOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
20 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.177" x 0.157" Face (4.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±25%