Image for 23ESB103MMF50B is not available
23ESB103MMF50B
DigiKey Part Number
23ESB103MMF50B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESB103MMF50B
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Temperature Coefficient
5%
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
Rotary, SPST
Bushing Thread
3/8
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Logarithmic
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)