TXM-418-KH3
DigiKey Part Number
TXM-418-KH3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXM-418-KH3
Description
RF TX IC ASK 418MHZ 27SMD MOD
Customer Reference
Detailed Description
RF Transmitter ASK, OOK 418MHz 4dBm Castellation Antenna 27-SMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TXM-418-KH3 Models
Category
Current - Transmitting
2.7mA
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Data Interface
Parallel
Series
Antenna Connector
Castellation
Packaging
Tube
Features
Built-in Remote Control Encoder
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.2V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Frequency
418MHz