ANT-2.4-CW-RCTA-RP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Linx
In Stock: 6.234
Datasheet
Image for ANT-2.4-CW-RCTA-RP is not available
ANT-2.4-CW-RCTA-RP
DigiKey Part Number
ANT-2.4-CW-RCTA-RP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-2.4-CW-RCTA-RP
Description
RF ANT 2.4GHZ WHIP TILT RP-SMA
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Tilt RP-SMA Male Connector Mount
Category
Antenna Type
Whip, Tilt
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
2dBi
Part Status
Obsolete
Termination
RP-SMA Male
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Connector Mount
Frequency (Center/Band)
2.4GHz
Height (Max)
4.882" (124.00mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.483GHz