Image for YACT20JD18HA000000 is not available
YACT20JD18HA000000
DigiKey Part Number
YACT20JD18HA000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YACT20JD18HA000000
Description
SQUARE FLANGE RECETACLE
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Composite
Mfr
Shell Material
Composite
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
18
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
15-18
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C