DTS20G19-32SD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Deutsch Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for DTS20G19-32SD is not available
DTS20G19-32SD
DigiKey Part Number
DTS20G19-32SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTS20G19-32SD
Description
DTS20G19-32SD
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Electroless Nickel
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
32
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
19-32
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C