ACT26MH53SA
DigiKey Part Number
ACT26MH53SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACT26MH53SA
Description
STRAIGHT PLUG
Customer Reference
Detailed Description
53 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Composite
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
53
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
23-53
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C