Image for 2MM-HSP-S15-VS-00-M-TBP is not available
2MM-HSP-S15-VS-00-M-TBP
DigiKey Part Number
17-2MM-HSP-S15-VS-00-M-TBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2MM-HSP-S15-VS-00-M-TBP
Description
15P,2MM,PL,SRVT,SMD,0.38AU,TB W/
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 15 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.217" (5.51mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 2 Wall
Current Rating (Amps)
2A