VLS6045EX-1R0N
DigiKey Part Number
445-173043-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173043-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173043-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS6045EX-1R0N
Description
FIXED IND 1UH 6A 12 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6 A 12mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS6045EX-1R0N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
12mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)