VLS5045EX-1R5N-CA
DigiKey Part Number
445-175135-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS5045EX-1R5N-CA
Description
FIXED IND 1.5UH 5A 22.1 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 22.1mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS5045EX-1R5N-CA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
22.1mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)