VLS5030EX-1R0N-D
DigiKey Part Number
445-VLS5030EX-1R0N-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-VLS5030EX-1R0N-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-VLS5030EX-1R0N-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS5030EX-1R0N-D
Description
FIXED IND 1UH 6.5A 14.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 6.5 A 14.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS5030EX-1R0N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
14.4mOhm Max
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)