VLS4012HBX-150M-N
DigiKey Part Number
445-VLS4012HBX-150M-NTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-VLS4012HBX-150M-NCT-ND - Cut Tape (CT)
445-VLS4012HBX-150M-NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS4012HBX-150M-N
Description
FIXED IND 15UH 1.37A 503 MOHM
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.37 A 503mOhm Max 1616 (4040 Metric)
EDA/CAD Models
VLS4012HBX-150M-N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
DC Resistance (DCR)
503mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)