VLS4012CX-680M-1
DigiKey Part Number
445-VLS4012CX-680M-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-VLS4012CX-680M-1CT-ND - Cut Tape (CT)
445-VLS4012CX-680M-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS4012CX-680M-1
Description
FIXED IND 68UH 540MA 1.625 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 540 mA 1.625Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS4012CX-680M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
320mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.625Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)