VLS4012CX-2R2M-1
DigiKey Part Number
445-VLS4012CX-2R2M-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-VLS4012CX-2R2M-1CT-ND - Cut Tape (CT)
445-VLS4012CX-2R2M-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS4012CX-2R2M-1
Description
FIXED IND 2.2UH 2.56A 74 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.56 A 74mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS4012CX-2R2M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.01A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)