VLS3015T-1R0N2R0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 3.026
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 13.620
Datasheet
1 µH Shielded Wirewound Inductor 2 A 58mOhm Max Nonstandard
VLS3015T-1R0N2R0
DigiKey Part Number
445-3693-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS3015T-1R0N2R0
Description
FIXED IND 1UH 2A 58 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLS3015T-1R0N2R0 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
58mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)