VLS3012T-3R3M1R3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 611
Datasheet
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 1.3 A 120mOhm Max Nonstandard
VLS3012T-3R3M1R3
DigiKey Part Number
445-3685-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS3012T-3R3M1R3
Description
FIXED IND 3.3UH 1.3A 120 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VLS3012T-3R3M1R3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)