VLS3012T-1R0N2R2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 3.026
Datasheet
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 3.954
Datasheet
1 µH Shielded Wirewound Inductor 2.2 A 70mOhm Max Nonstandard
VLS3012T-1R0N2R2
DigiKey Part Number
445-3682-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS3012T-1R0N2R2
Description
FIXED IND 1UH 2.2A 70 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLS3012T-1R0N2R2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)