VLS3010CX-680M-1
DigiKey Part Number
445-VLS3010CX-680M-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-VLS3010CX-680M-1CT-ND - Cut Tape (CT)
445-VLS3010CX-680M-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS3010CX-680M-1
Description
FIXED IND 68UH 370MA 1.992 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 370 mA 1.992Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS3010CX-680M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
170mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.992Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)