VLS252012CX-6R8M
DigiKey Part Number
445-VLS252012CX-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252012CX-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 1.02A 330 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.02 A 330mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
VLS252012CX-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
DC Resistance (DCR)
330mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Supplier Device Package
2520
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)