VLS252010CX-100M-1
DigiKey Part Number
445-172967-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-172967-1-ND - Cut Tape (CT)
445-172967-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252010CX-100M-1
Description
FIXED IND 10UH 710MA 580 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 710 mA 580mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS252010CX-100M-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
660mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
580mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
2520
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)