VLS201612CX-4R7M
DigiKey Part Number
445-VLS201612CX-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201612CX-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.12A 252 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.12 A 252mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
VLS201612CX-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
880mA
DC Resistance (DCR)
252mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2016
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)