VLS2012ET-100M
DigiKey Part Number
445-6597-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6597-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6597-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS2012ET-100M
Description
FIXED IND 10UH 470MA 834 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 470 mA 834mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS2012ET-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
470mA
DC Resistance (DCR)
834mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)