VLP8040T-680M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.558
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 475
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 230mOhm Max Nonstandard
VLP8040T-680M
DigiKey Part Number
445-6584-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLP8040T-680M
Description
FIXED IND 68UH 1.2A 230 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.343" L x 0.339" W (8.70mm x 8.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)