VLP8040T-151M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 34.106
Datasheet
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 490mOhm Max Nonstandard
VLP8040T-151M
DigiKey Part Number
445-6573-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLP8040T-151M
Description
FIXED IND 150UH 800MA 490 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
800mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
490mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.315" L x 0.303" W (8.00mm x 7.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)