VLF5014AT-4R7M1R1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 24.443
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 694
Datasheet
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 130mOhm Max Nonstandard
VLF5014AT-4R7M1R1
DigiKey Part Number
445-3242-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF5014AT-4R7M1R1
Description
FIXED IND 4.7UH 1.1A 130 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF5014AT-4R7M1R1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.185" L x 0.177" W (4.70mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)