VLF4012AT-100MR79 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.412
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 377
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 790 mA 350mOhm Max Nonstandard
VLF4012AT-100MR79
DigiKey Part Number
445-3237-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF4012AT-100MR79
Description
FIXED IND 10UH 790MA 350 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF4012AT-100MR79 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
800mA
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)