VLF3010AT-2R2M1R0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 120mOhm Max Nonstandard
VLF3010AT-2R2M1R0
DigiKey Part Number
445-3215-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF3010AT-2R2M1R0
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 120 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VLF3010AT-2R2M1R0 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)