VLF3010AT-100MR49 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.412
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 490 mA 670mOhm Max Nonstandard
VLF3010AT-100MR49
DigiKey Part Number
445-3219-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF3010AT-100MR49
Description
FIXED IND 10UH 490MA 670 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF3010AT-100MR49 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
490mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
670mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)