VLF12060T-6R8N7R2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 63
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 4.988
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.2 A 13.1mOhm Max Nonstandard
VLF12060T-6R8N7R2
DigiKey Part Number
445-3592-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF12060T-6R8N7R2
Description
FIXED IND 6.8UH 7.2A 13.1 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF12060T-6R8N7R2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.5A
DC Resistance (DCR)
13.1mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)