VLF12060T-331M1R0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 464mOhm Max Nonstandard
VLF12060T-331M1R0
DigiKey Part Number
445-3602-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF12060T-331M1R0
Description
FIXED IND 330UH 1A 464 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VLF12060T-331M1R0 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
464mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)