VLCF5028T-1R8N2R2-2
DigiKey Part Number
445-6558-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6558-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6558-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLCF5028T-1R8N2R2-2
Description
FIXED IND 1.8UH 2.22A 28 MOHM
Detailed Description
1.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.22 A 28mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLCF5028T-1R8N2R2-2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.22A
DC Resistance (DCR)
28mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)