VLCF5020T-2R2N2R6-1
DigiKey Part Number
445-3204-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-3204-1-ND - Cut Tape (CT)
445-3204-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLCF5020T-2R2N2R6-1
Description
FIXED IND 2.2UH 2.62A 71 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.62 A 71mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLCF5020T-2R2N2R6-1 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.62A
DC Resistance (DCR)
71mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)