VLC5020T-4R7N
DigiKey Part Number
445-6517-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLC5020T-4R7N
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 97 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 2 A 97mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLC5020T-4R7N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
97mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)