VLC5020T-3R3N
DigiKey Part Number
445-6516-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLC5020T-3R3N
Description
FIXED IND 3.3UH 2.4A 71 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 2.4 A 71mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLC5020T-3R3N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
71mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)