TFM201208BLE-R24MTCF
DigiKey Part Number
445-TFM201208BLE-R24MTCFTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-TFM201208BLE-R24MTCFCT-ND - Cut Tape (CT)
445-TFM201208BLE-R24MTCFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM201208BLE-R24MTCF
Description
FIXED IND 240NH 5A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 nH Shielded Thin Film Inductor 5 A 20mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)